Chirurgiczna ekstrakcja zęba alternatywą tradycyjnego usunięcia zęba


Do chirurgicznego usunięcia zęba dochodzi w różnych sytuacjach. Zazwyczaj, głównym powodem jest brak możliwości przeprowadzenia ekstrakcji metodami tradycyjnymi. Cała procedura nie należy jednak do łatwych, a ponadto musi być przeprowadzona przez doświadczonego specjalistę.

 

Kiedy niezbędna jest interwencja chirurgiczna?

Najczęściej do chirurgicznego usunięcia zęba dochodzi w przypadku jego zatrzymania, kiedy tkanka jest zniszczona w stopniu uniemożliwiającym jego odbudowę albo korzeń zęba jest mocno zakrzywiony lub też ząb jest zupełnie pozbawiony korony.

Jak wygląda zabieg usunięcia zęba?

Operacyjne usunięcie zęba wykonuje chirurg szczękowy. Jeszcze przed zabiegiem niezbędne jest przeprowadzenie szczegółowej diagnostyki. Powyższa, obejmuje m.in. tomografię komputerową, dzięki której lekarz ma możliwość zobaczyć, jak dokładnie położony jest ząb i zaplanować zabieg. Procedura wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Na początku chirurg nacina dziąsło po czym oddziela ząb od tkanek, które go otaczają. Następnym krokiem jest usunięcie zęba z zębodołu. Po wykonaniu tych czynności lekarz oczyszcza ranę pozabiegową, zszywa ją, a na końcu zabezpiecza. Zdecydowanie bardziej skomplikowanym zabiegiem jest chirurgiczne usunięcie zębów zatrzymanych.

Co to są zęby zatrzymane?

O zębie zatrzymanym możemy mówić, kiedy ustało jego wyrzynanie, a nie wyszedł on do końca albo też kiedy wyrzynanie zostało zablokowane przez inne zęby. Zazwyczaj, jak twierdzą specjaliści ze Smile Design Clinic, sytuacja zablokowania wyrzynania ma miejsce przy wyrastania trzecich zębów trzonowych tak zwanych ósemek. Ząb zatrzymany tak naprawdę jest prawidłowo rozwiniętym pod względem anatomicznym zębem, który jednak nie przebija się przez dziąsło i pozostaje w tkance kostnej szczęki lub żuchwy. Najczęściej do zębów zatrzymanych zalicza się ósemki (czyli tzw. zęby mądrości), dolne zęby przedtrzonowe, górne jedynki oraz trójki. Położenie w kości zęba zatrzymanego może mieć różną lokalizację. Kiedy ząb jest nią przykryty całkowicie, mowa wówczas o całkowitym zatrzymaniu zęba, kiedy natomiast jest przykryty częścią dziąsła, a korona zęba widoczna jest w ustach pacjenta mamy wtedy do czynienia z częściowym zatrzymaniem zęba. Ząb zatrzymany może mieć różną lokalizację. Czasem usytuowany jest w podniebieniu, a czasem od strony przedsionka jamy ustnej.

Czy zęby zatrzymane trzeba koniecznie usuwać?

Zęby zatrzymane mogą przysparzać wiele problemów. Jednym z najważniejszych czynników, z jakich pacjenci decydują się na zabieg są oczywiście dolegliwości bólowe. Dodatkowo, zęby zatrzymane mogą powodować różne patologiczne zmiany w jamie ustnej. Jeśli nie zostaną usunięte w odpowiednim czasie mogą wówczas przyczynić się m.in. do stłoczenia zębów siecznych, dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych, ubytków próchnicowych lub tworzenia się bolesnych kieszeni kostnych. Dlatego też, niezbędna jest interwencja chirurgiczna.

Czy zabieg operacyjnego usuwania zębów jest bezpieczny?

Operacyjne usuwanie zęba, zwłaszcza tego zatrzymanego, jest zabiegiem trudnym. Procedura ta wiąże się niestety z ryzykiem oraz możliwością wielu powikłań. Wśród tych, najczęściej pojawiających się wskazać można uszkodzenie korony lub korzeni zębów sąsiednich, powstanie przetoki ustno-nosowej (przy usuwaniu górnych trójek), uszkodzenie nerwu zębodołowego dolnego (podczas ekstrakcji dolnych ósemek), a także perforacja zatoki szczękowej (przy usuwaniu górnych ósemek).