Czy zabieg z użyciem toksyny botulinowej jest bolesny?

zabieg z użyciem toksyny botulinowejZabiegi z użyciem toksyny botulinowej dawniej popularne były zwłaszcza w okulistyce i neurologii, jednak od pewnego czasu jest to najpopularniejszy zabieg medycyny estetycznej.

Zastosowanie botoksu

Toksyna botulinowa kraków jest preparatem zawierającym oczyszczone białko, wytwarzane przez bakterię Clostridum botulinum. Zabiegi z wykorzystaniem tego preparatu najczęściej stosowane są w celu wygładzenia zmarszczek, zwłaszcza w górnej części twarzy. Działanie toksyny botulinowej polega na wyłączeniu pracy mięśni mimicznych twarzy. W efekcie mięśnie te rozluźniają się, co powoduje spłycenie istniejących zmarszczek oraz zapobieganie powstawaniu nowych.

Jak przebiega zabieg ostrzykiwania botoksem?

Przed zabiegiem miejsce wstrzyknięcia zostanie odkażone środkiem do dezynfekcji. Następnie toksyna botulinowa podawana jest domięśniowo w postaci bezbarwnego płynu. Preparat podawany jest cieniutką igłą, dlatego nie ma potrzeby stosowania znieczulenia miejscowego w miejscu wkłucia. Osoby wrażliwe na ból mogą zastosować zimny okład przed podaniem toksyny botulinowej. Cały zabieg trwa około pół godziny i jest bezbolesny.

Czy każdy może skorzystać z zabiegu z wykorzystaniem toksyny botulinowej?

Zabiegi z użyciem botoksu mogą być stosowane u osób dorosłych w każdym wieku, jednak warto podkreślić, że najlepsze efekty uzyska się u osób młodszych, gdzie zmarszczki dopiero zaczęły się pojawiać. Przy stosowaniu botoksu należy zadbać także o odpowiednią pielęgnację skóry, ponieważ sam zabieg nie poprawia elastyczności skóry lub jej faktury. W przypadku osób starszych, gdzie zmarszczki będą już utrwalone działanie botoksu może być słabsze. Istnieje niewielka grupa osób, u których toksyna botulinowa nie zadziała.

Zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej stają się coraz popularniejszym sposobem na zachowanie gładkiej twarzy. W niektórych przypadkach mogą pojawić się krótkotrwałe efekty uboczne, takie jak ból głowy, zaczerwienienie w miejscu podania czy łzawienie, jednakże w większości przypadków możliwe jest normalne funkcjonowanie po podaniu preparatu.