Dermatologiczne spojrzenie na cerę trądzikową: o pielęgnacji skóry trądzikowej


cera trądzikowaChociaż może się wydawać, że cera trądzikowa jest dość wstydliwym atrybutem wieku młodzieńczego, okazuje się, że jest to problem skóry, z którym borykają się także osoby dorosłe: trzydziestoletnie czy nawet czterdziestoletnie. Cera trądzikowa sprawia dużo problemów pielęgnacyjnych i bardzo często negatywnie wpływa na komfort życia. Bywa również, że trądzik jest przyczyną obniżenia własnej samooceny. Mimo iż jest to zaburzenie skóry, którego skutki trudno ukryć, jego leczenie może być bardzo skuteczne. Spójrzmy na trądzik z dermatologicznego punktu widzenia.

Charakterystyka skóry trądzikowej

Cera trądzikowa to taka, której funkcjonowanie gruczołów łojowych wytwarzających sebum zostało zaburzone, czego efektem jest patologiczny wręcz łojotok skóry. Nieprawidłowe działanie gruczołów w okresie dojrzewania zazwyczaj spowodowane jest zmianami w gospodarce hormonalnej, a konkretniej nadaktywnością takich hormonów jak progesteron i androgeny. Jednak, jak już zostało wspomniane, problem trądziku dotyka również osoby dorosłe, a źródeł jego powstawania dermatolodzy doszukują się w różnych miejscach. Jako czynniki sprzyjające powstawaniu trądziku wymienia się między innymi:

  • dietę bogatą w produkty mleczne, a ubogą w witaminy i minerały,
  • spożywanie ostrych potraw,
  • jedzenie słodyczy,
  • stosowanie używek (głównie palenie tytoniu),
  • wysoką temperaturę otoczenia,
  • nadmierną wilgotność powietrza,
  • częsty kontakt skóry z chlorowaną wodą.

Cera tłusta jest słabo ukrwiona, dlatego też bardzo często przybiera ziemistą barwę. Ponadto skóra tego typu błyszczy się i jest pełna rozszerzonych porów, a także skłonna do wyprysków. Przyczyną tego typu wykwitów sa zawsze tak zwane mikrozaskórniki, które pojawiają się nawet o 8 tygodni wcześniej niż nieestetyczne krostki. Mikrozaskórniki to czopy rogowo-łojowe, rozwijające się w ujściu gruczołów łojowych. Jest to świetne miejsce sprzyjające rozwojowi grzybów i bakterii, tak więc mikrozaskórniki bardzo często zamieniają się w pryszcze lub stany zapalne, charakterystycznych dla skóry tłustej czy łojotokowej.

Mimo tego, iż skóra tłusta ma wiele wad i z pewnością wygląda niezbyt atrakcyjnie, lekarze dermatolodzy podkreślają, że cera tego typu wolniej się starzeje i jest mniej uwrażliwiona, a więc lepiej znosi wszelkie skrajne zmiany atmosferyczne (mróz, upały). Ponadto jej znaczącym atutem jest z pewnością to, że, jako hipernawilżona nie sprzyja powstawaniu zmarszczek i jest bardziej odporna na powstawanie przebarwień. Jak widać każdy medal ma dwie strony.

Leczenie i pielęgnacja cery tłustej

Ponieważ trądzik jest chorobą skóry, bez wątpienia jego leczenie powinno rozpocząć się od wizyty u dermatologa. Jedynie specjalista jest w stanie dokładnie ocenić kondycję skóry pacjenta, postawić odpowiednią diagnozę (istnieje wiele różnych odmian trądziku), a także dobrać najwłaściwszą kurację.

Dermatologiczne leczenie cery trądzikowej może odbywać się w różny sposób w zależności od danego przypadku medycznego. Na ogół lekarze w cięższych przepisują leczenie farmakologiczne, a niejednokrotnie zabiegi kosmetyczne. Z kolei w lżejszych przypadkach czasem wystarczy leczenie miejscowe. Jakby nie było każdemu leczeniu musi towarzyszyć odpowiednia pielęgnacja, która jest kluczowa w całkowitym zwalczaniu kuracji i absolutnie nie powinna być przerywana po zakończeniu leczenia.

Pielęgnacja skóry tłustej musi opierać się przede wszystkim na unormowaniu pracy gruczołów łojowych. Bardzo ważne jest usunięcie nadmiaru sebum, przy jednoczesnym niedopuszczeniu do nadmiernego przesuszenia skóry, a więc całkowitego wyeliminowania z jej powierzchni substancji lipidowych.

Kosmetyki do cery tłustej

Do codziennego mycia twarzy dermatolodzy zalecają stosowanie delikatnych kosmetyków myjących pozbawionych mydła i roztworu alkoholowego. Świetnie sprawdza się tu płyn micelarny, który nie tylko dokładnie oczyszcza cerę, ale także przywraca jej naturalne, kwaśne pH. Dobrym rozwiązaniem jest również stosowanie toników do cery tłustej, które również przywracają skórze właściwy odczyn, a ponadto działają antybakteryjnie.

Osoby walczące z trądzikiem z pewnością powinny zrezygnować z używania tłustych kremów. Zamiast nich mogą natomiast wybierać lekkie preparaty o właściwościach nawilżających, posiadające w swoim składzie glicerynę lub alantoinę.

Poza tym w pielęgnacji skóry tłustej nie bez znaczenie jest także regularne wykonywanie peelingów i maseczek specjalnie przeznaczonych do tego typu cery. Warto jednak zaznaczyć, że dermatolodzy kładą szczególny nacisk na zakaz samodzielnego usuwania zmian trądzikowych. Własnoręczne wyciskanie pryszczy czy zaskórników wcale nie usuwa problemu, a może jedynie doprowadzić do powstania stanu zapalnego oraz szpetnych blizn.

Pielęgnacja cery tłustej nie jest skomplikowana, ale wymaga nieco samodyscypliny i samozaparcia. Łącząc profesjonalną kurację z odpowiednią pielęgnacją można szybko i skutecznie pozbyć się wstydliwego problemu. Jeśli szukasz więcej informacji na temat kosmetyków do cery tłustej i trądzikowej, odwiedź stronę internetową: http://www.laroche-posay.pl/produkty-do-zabieg%C3%B3w-piel%C4%99gnacyjnych/Effaclar/Sk%C3%B3ra-t%C5%82usta-i-tr%C4%85dzikowa-r735.aspx.