Dlaczego warto mieć odkurzacz wodny?

odkurzacz-z-filtrem-wodnym-thomas-aqua-multiclean-x10-parquetOdkurzacze wodne to nie tylko wszechstronna pomoc w porządkach, ale również gwarancja wyjątkowej czystości i higieny. Gdy szukasz sprzętu, który pomoże ci w skutecznym sprzątaniu, warto zainteresować się nowoczesnymi odkurzaczami wodnymi.

Odkurzacze wodne, które nazywane są również odkurzaczami z filtrem wodnym, to urządzenia zaliczane do kategorii bezworkowych, ponieważ zamiast worka na brud mają specjalny pojemnik do napełniania wodą. To właśnie woda służy w nich jako główny agent filtrujący. Tego rodzaju urządzenia znacznie skuteczniej zatrzymują zanieczyszczenia także ze względu na dodatkowy filtr wylotowy, najczęściej HEPA, który służy do dezynfekcji powietrza. To powoduje, że to modele rekomendowane dla alergików – są w stanie zatrzymać nie tylko kurz czy roztocza, ale również wirusy, bakterie, zarodniki grzybów czy pierwotniaki.

Jak działa odkurzacz wodny?

Przed rozpoczęciem pracy odkurzacz wodny należy wypełnić wodą – w tym celu wyjmuje się z niego specjalny pojemnik i uzupełnia wodą. Po zamknięciu pojemnika można zacząć odkurzanie z wykorzystaniem dopasowanej do rodzaju podłogi końcówki. Po włączeniu odkurzacza powietrze i zanieczyszczenia zbierane są z nawierzchni i przechodzą przez pojemnik z wodą działającą jak filtr – dzięki temu kurz i inne zabrudzenia pozostają w wodzie.

Te mniejsze, które nie zostały odfiltrowane na tym etapie, wyłapywane są przez wspomniane już filtry HEPA, które potrafią zatrzymać aż 99,95% zanieczyszczeń (dla filtrów HEPA klasy H13). Niektóre odkurzacze wodne wyposażone są również w system wstępnie zraszający wodą, dlatego też skuteczność ich działania jest jeszcze wyższa.

Po takim procesie powietrze wydmuchiwane z odkurzacza jest higienicznie czyste i dodatkowo nawilżone, co ma duże znaczenie dla alergików i wtedy, gdy w domu są małe dzieci. Obniżona wilgotność powietrza jest jednym z czynników nasilających alergię i przyczyniających się do chorób układu oddechowego. Co więcej, do wody wykorzystywanej przez odkurzacz można dodać kilka kropel olejku eterycznego, dlatego też po zakończeniu sprzątania powietrze będzie przyjemnie pachniało.

Minusem odkurzaczy wodnych jest to, że każdorazowo wymagają one napełnienia i opróżnienia pojemnika na wodę, ponieważ pozostawienie jej w urządzeniu spowoduje rozwój groźnych drobnoustrojów. Ta chwila jest jednak wynagrodzona skutecznością i komfortem korzystania z tego rodzaju urządzenia.

Nie tylko skuteczne odkurzanie – co jeszcze potrafią odkurzacze wodne?

Odkurzacze wodne nie tylko potrafią odkurzać podłogi na mokro, ale również większość modeli bez problemu poradzi sobie z rozlanymi płynami, na przykład wodą, sokiem czy nawet z błotem.

Do odkurzaczy z filtrami wodnych dołączane są też często końcówki pozwalające na skorzystanie z funkcji prania oraz mycia podłóg na mokro – bez konieczności korzystania z mopa. Odkurzacze tego rodzaju wykorzystują najczęściej technologię prania ekstrakcyjnego, która jest bardzo skuteczna w usuwaniu zabrudzeń z dywanów, wykładzin, tapicerek samochodowych oraz meblowych. Gdy nie przepadasz za myciem podłóg, wtedy możesz też zaangażować do tego celu dobry odkurzacz z taką funkcją.

Gdy nie wiesz, na jaki model odkurzacza się zdecydować, dużo pomocnych informacji czeka na ciebie w serwisie internetowym Idealny Odkurzacz. Więcej o walorach i użytkowaniu modeli wodnych możesz poczytać więcej pod adresem strony internetowej: http://www.idealnyodkurzacz.pl/dopoczytania/id/220/odkurzacze-z-filtrem-wodnym.