Gdy pochwa piecze…


gdy pochwa pieczeKiedy czujesz, że pochwa nieprzyjemnie piecze, myślisz: to na pewno infekcja. Zakażenia to rzeczywiście najczęstsze przyczyny dolegliwości, ale nie jedyne. Niewłaściwe kosmetyki, antybiotykoterapia, a nawet pigułki antykoncepcyjne mogą wywołać dokuczliwy objaw. Jak możesz sobie pomóc?

 

Leki, antykoncepcja czy alergia?

Wbrew pozorom pieczenie pochwy może wiązać się z wieloma czynnikami. Czasem objaw jest następstwem reakcji alergicznej. Zastanów się, czy używasz odpowiedniego płynu do higieny intymnej – bezwonnego, bezzapachowego, o pH zbliżonym do pH pochwy. Uczulenie wywołują kosmetyki, środki piorące, bielizna ze sztucznych tkanin, a nawet lateks, z którego wytwarza się prezerwatywy.

Pieczenie pochwy to także konsekwencje jej przesuszenia lub naruszenia flory bakteryjnej. Przyczyniają się do nich kuracje antybiotykowe i pigułki antykoncepcyjne. Antybiotyki zaburzają równowagę mikroflory pochwy i ułatwiają bakteriom „forsowanie” naturalnej bariery ochronnej. Pigułki natomiast zmieniają (co prawda, nieznacznie) gospodarkę hormonalną i wpływają na mniejszą produkcję śluzu. Sucha pochwa staje się podatniejsza na otarcia i niewielkie urazy, o jakie nietrudno np. podczas zbliżeń intymnych.

Infekcje intymne: bakterie

Jednak to infekcje intymne najczęściej wywołują przykre uczucie pieczenia w pochwie. Waginoza bakteryjna objawia się zaczerwieniem okolic intymnych, swędzeniem pochwy i upławami o białawo-szarym kolorze i specyficznym, „rybim” zapachu. Do zakażenia dochodzi, gdy bakterie beztlenowe, które na co dzień bytują w pochwie, zaczynają intensywnie się namnażać i zastępować dobroczynne pałeczki kwasu mlekowego. Kiedy pH pochwy rośnie – bakterie mogą dość swobodnie przeprowadzić atak.

Wśród chorób bakteryjnych, które wiążą się z pieczeniem pochwy, wyróżnia się chlamydioza. Choć infekcja rzadko daje objawy, bywa niebezpieczna, ponieważ może wywołać powikłania, np. zapalenie narządów miednicy mniejszej, zrosty pozapalne i niepłodność. Zakażeniu czasem towarzyszą upławy, pieczenie i ból podczas oddawania moczu oraz nieprawidłowe krwawienia z pochwy.

Grzybica, rzęsistkowica

Pieczenie w pochwie to również symptom grzybicy, do której przyczyniają się drożdżaki Candida albicans. Jak rozpoznać drożdżycę? Choroba przebiega z „serowatymi” upławami, swędzeniem pochwy i sromu, zaczerwienieniem i obrzękiem sromu oraz uczuciem palenia podczas oddawania moczu.

Pieczenie pochwy to charakterystyczny objaw dla zakażeń pierwotniakowych, pojawia się np. w rzęsistkowicy. Podczas infekcji występują pieniste upławy o przykrej woni, swędzenie sromu i pochwy oraz ból i pieczenie podczas oddawania moczu. Niestety, stosunki płciowe także bywają bolesne.

Jak leczyć pieczenie pochwy?

Jak skutecznie radzić sobie z pieczeniem pochwy? Dotkliwe objawy towarzyszące infekcjom intymnym złagodzisz przy pomocy roztworu chlorowodorku benzydaminy, który służy do irygacji pochwy lub przemywania zewnętrznych narządów płciowych. Benzydamina to skuteczny lek, który działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo, antyseptycznie i miejscowo znieczulająco.

Infekcje intymne najlepiej leczyć zgodnie z zaleceniami lekarza. Do ginekologa zawsze – nawet w przypadku niewielkich dolegliwości – muszą zgłosić się przyszłe mamy. Nieleczone zapalenia w ciąży są bardzo niebezpieczne, mogą prowadzić m.in. do poronień lub przedwczesnych porodów.

Na zakażenia grzybicze lekarz przepisze Ci odpowiednie leki przeciwgrzybicze, choroby bakteryjne leczy się antybiotykami lub chemioterapeutykami. W terapii rzęsistkowicy stosuje się chemioterapeutyki o działaniu rzęsistkobójczym, np. nifuratel, który zapobiega nawrotom infekcji i nie zaburza naturalnej flory bakteryjnej pochwy – nie niszczy dobroczynnych Lactobacillus spp.

Co poza tym? Gdy dokucza Ci suchość pochwy – sięgnij po bezzapachowy lubrykant o neutralnym pH. Noś wygodną bieliznę z naturalnych tkanin. Stosuj odpowiednie płyny do higieny intymnej i delikatne środki piorące (dla alergików lub niemowląt).

lek. med. Robert Makowski 

specjalista ginekolog- położnik