Jak często odwiedzać ginekologa, by być spokojną o swoje zdrowie?

Jak często odwiedzać ginekologa, by być spokojną o swoje zdrowie?

Jak często odwiedzać ginekologa, by być spokojną o swoje zdrowie?

Każda kobieta, która dba o swoje zdrowie, powinna regularnie wykonywać badania ginekologiczne, nawet jeśli nic nie wskazuje na nieprawidłowości cyklu, czy chorobę. Profilaktyka jest bardzo ważna. Kiedy kobieta powinna odbyć pierwszą wizytę u ginekologa i jak często powinna umawiać się na wizyty kontrolne? Przygotowaliśmy krótki poradnik o tym, jak właściwie dbać o swoje narządy rodne.

 

Pierwsza wizyta

Pierwsza wizyta u ginekologa to dla wielu kobiet duży stres. Wiele młodych dziewcząt decyduje się, by odwiedzić gabinet lekarza w asyście mamy, siostry, lub innej bliskiej kobiety. Wiele z nich również dopiero za namową matki decyduje się na swoją pierwszą wizytę. Pierwsze dokładne badanie ginekologiczne powinno się odbyć najpóźniej wtedy, kiedy dziewczyna rozpoczyna współżycie. U pacjentki, która już rozpoczęła życie seksualne, badanie jest dużo łatwiejsze niż u dziewicy. W tym drugim przypadku lekarz używa do tego specjalnego, małego wziernika. Do ginekologa należy udać się także z dziewczynką, u której miesiączka pojawiła się bardzo wcześnie, przed dziewiątym rokiem życia lub bardzo późno, nie ma jej jeszcze u szesnastolatki. Powodem do niepokoju nie są nieregularne miesiączki u nastolatki, jednak zbyt obfite krwawienia wskazują na konieczność odwiedzenia ginekologa. Współczesne młode dziewczęta są coraz lepiej zorientowane w sferze swojej cielesności i seksualności, między innymi dlatego, że zaspokajają swoją ciekawość wiedzą z Internetu. Rodzice powinni mieć jednak pewność, że ich dzieci są naprawdę świadome. Nic nie zastąpi rzeczowej, spokojnej rozmowy. Dotyczy to także pierwszej wizyty u ginekologa.

Zachowanie regularności

Po rozpoczęciu współżycia, kobieta powinna raz do roku odwiedzić lekarza ginekologa. Warto wybrać konkretny gabinet i jednego specjalistę, który będzie zajmował się naszym zdrowiem. Kobiety, które zażywają tabletki antykoncepcyjne, wizyt w gabinecie składają więcej – mówi nam dr Anna Kluz-Kowal, lekarz ginekolog z Białegostoku. Powód jest prosty: lekarz nie może przepisać pacjentce zestawu tabletek hormonalnych na cały rok. Regularnie odwiedzając ginekologa, mamy pewność, że żadne niepokojące zmiany nam nie umknęły, a dodatkowo lekarz wykona nam cytologię i zaleci nam profilaktyczne badania piersi. Do ginekologa bezwarunkowo powinny zgłaszać się kobiety, które zauważyły niepokojące zmiany w swoim organizmie. Mówimy o nieregularnym, bolesnym, obfitym miesiączkowaniu, zmianach w kolorze śluzu w pochwie, bólach w okolicy podbrzusza, czy piersi. Regularne wizyty u lekarza pozwalają lepiej zadbać o siebie, a wczesne wykrycie zmian i chorób daje większe szanse na szybki powrót do zdrowia.