Liposukcja – szybki i wygodny sposób na schudnięcie?

liposukcja

Young Woman with Fresh Skin, Natural Nude Makeup and Manicure Hands

Walka z niechcianą tkanką tłuszczową może odbywać się na różne sposoby. Jednym z nich jest zabieg liposukcji. Czy warto z niego skorzystać?

Nadmiar tkanki tłuszczowej jest głównie efektem naszej diety oraz braku ruchu. Aby pozbyć się tłuszczu, możemy ćwiczyć, możemy zmienić swoją dietę na lżejszą, ale możemy też stosować różne kosmetyki oraz zabiegi wspomagające. Jednym z tego typu zabiegów jest liposukcja, którą wykonamy w gabinecie medycyny estetycznej. Na czym polega liposukcja? Jakie może dać efekty? Czy to zabieg bezpieczny?

Czym jest zabieg liposukcji?

Liposukcja to zabieg polegający na odsysaniu tkanki tłuszczowej. Może być wykonany w obrębie całego ciała, między innymi z pośladków, ud, brzucha czy ramion. W rezultacie tłuszczo od razu znika z problematycznych miejsc.

Zabieg ten jest obecnie przeprowadzany z użyciem nowoczesnych metod, na przykład liposukcji strumieniem wodnym (WAL: water-jet assisted liposuction). Zabiegi liposukcji oferuje między innymi krakowska klinika Bona Dea.

Technika WAL jest używana w urządzeniach typu Body-Jet. W trakcie zabiegu strumień wody oddziela tkankę tłuszczową od innych tkanek, nie powodując przy tym naruszenia ich struktur. Zawartość innych tkanek i krwi stanowi zaledwie 1-3% odsysanego płynu. Zmniejsza się też ryzyko skutków ubocznych, w tym obrzęku. Warto też wskazać, że liposukcja techniką WAL jest bardziej precyzyjna, dlatego można z nią efektywniej wymodelować sylwetkę. W związku z tym liposukcja z wykorzystaniem tej techniki jest mniej inwazyjna niż klasyczna liposukcja.

Zalety zabiegu liposukcji:

 • możliwość usunięcia nadmiaru tkanki tłuszczowej z różnych partii ciała
 • natychmiastowy efekt widoczny od razu po zakończeniu zabiegu
 • trwałe rezultaty – ubytek tłuszczu widoczny jest przez wiele lat
 • wystarcza tylko jeden zabieg dla uzyskania zmniejszenia obwodów
 • krótki okres rekonwalescencji i zminimalizowane ryzyko przy nowoczesnych technikach zabiegu
 • nie ma potrzeby hospitalizacji – zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i pacjent tego samego dnia może iść do domu

Zatem zabieg liposukcji pozwala na uzyskanie bardzo dobrych efektów, a przy tym nie jest związany z takim ryzykiem jak zabiegi chirurgiczne. Na czym dokładnie polega liposukcja? Przedstawiamy przebieg zabiegu krok po kroku.

 

Jak przebiega liposukcja?

Przed zabiegiem pacjent bierze udział w konsultacjach lekarskich. Lekarz sprawdza miejsce, w którym zabieg ma być wykonany, wskazuje, jakich efektów można oczekiwać, a także instruuje pacjenta, jak należy przygotować się do zabiegu.

Zabieg liposukcji rozpoczyna się od wykonania znieczulenia miejscowego – dzięki niemu nie odczuwa się bólu, ale tylko ruchy igły. Wykonuje się niewielkie nacięcie skóry w oznaczonych miejscach i przez nie wprowadza do tkanki igłę podłączoną do urządzenia odsysającego. Lekarz odsysa tłuszcz, poruszając promieniście igłą. Po odessaniu tłuszczu rana jest zaszywana albo stosuje się specjalne klamerki. Na miejsce zabiegu zakłada się też opaski uciskowe, które zapobiegają powstawaniu siniaków i krwawieniu.

Tłuszcz odessany podczas zabiegu liposukcji może być usunięty albo można wykorzystać go do zabiegu lipoliftingu, czyli przeszczepu tkanki tłuszczowej. Polega on na przeniesieniu tkanki w inne miejsce, gdzie chcemy uzyskać efekt powiększenia czy uzupełnienia, na przykład na twarzy, w pośladki, piersi. Rekonwalescencja po zabiegu jest krótka, ale mogą pojawić się dolegliwości bólowe.

Przeciwwskazania do zabiegu:

 • choroby serca
 • cukrzyca
 • miejscowe stany zapalne
 • nadciśnienie
 • niewydolność nerek
 • niewydolność wątroby
 • otyłość
 • zaburzenia krzepnięcia krwi

Podsumowując, jeśli chcesz pozbyć się tłuszczu szybko i wygodnie, liposukcja może być strzałem w dziesiątkę. Warto jednak wskazać, że nie uzyskamy spektakularnego efektu w ciągu jednego zabiegu, ponieważ lekarz nie może odessać całej tkanki tłuszczowej. Ponadto nie powinniśmy traktować liposukcji jako zamiennika dla zdrowej diety i ruchu.