Mezoterapia igłowa – w kosmetyce i w medycynie

Gotowi na zmianę ?

Mezoterapia igłowa może mieć zastosowanie zarówno w kosmetyce, jak i medycynie. Jej podstawową zaletą jest niska inwazyjność w porównaniu z efektami, jakie można osiągnąć. Oczywiście, by rezultaty były widoczne oraz utrzymywały się, konieczne jest odbycie całej serii zabiegów. Nie trzeba się jednak obawiać powtarzania tej procedury. O ile oczywiście będziemy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Przede wszystkim przed przystąpieniem do zabiegu należy na kilka dni zaprzestać stosowania leków przeciwzapalnych czy przeciwzakrzepowych, a także ograniczyć do minimum spożywanie alkoholu. Jako, iż sam zabieg poprzedza konsultacja z lekarzem warto wspomnieć o wszelkich problemach skórnych. Niektóre z nich mogą stanowić przeciwwskazanie, jednak przy skórze szczególnie wrażliwej czy podatnej na powstawanie siniaków wystarczy zastosowanie odpowiedniego preparatu (np. maści z witaminą K).

Pistoletem w niedoskonałości!

Zabieg rozpoczyna się od dokładnego oczyszczenia skóry oraz aplikacji znieczulenia miejscowego. Kiedy ten zacznie działać, podawany jest preparat. W przypadku mezoterapii igłowej aplikacja przebiega poprzez nakłuwanie, jednak techniki mogą być różne. Dobrze wyposażone gabinety mają w swoich zasobach m.in. pistolety mezogun – precyzyjnie dawkujące ilość substancji, jak i kontrolujące głębokość jej aplikacji. Zabieg z użyciem mezogun jest mniej bolesny i przebiega szybciej. Inną metodą jest korzystanie ze specjalnych strzykawek z wyjątkowo cienkimi igłami. Tutaj również liczy się precyzja. Iniekcje wykonywane są bardzo gęsto, więc cały proces trwać może dość długo. Bezpośrednio po nim można zauważyć na skórze niewielkie ślady, małe krwiaki czy sińce. Niezależnie jednak od sposobu podania, najistotniejszy jest skład dostarczanego koktajlu. Jest on dobierany do indywidualnych potrzeb pacjentki, zarówno pod kątem substancji, jak i ich stężenia. Można wybierać spośród takich surowców jak: kwas hialuronowy, aminokwasy, kompleksy witamin, kwasy nukleinowe, mineralne składniki, koenzymy, elementy pobudzające spalanie tłuszczu itd. To od preparatów zależą również koszty zabiegu. Jednorazowy zabieg może osiągnąć nawet cenę kilkuset złotych. Warto to sobie uzmysłowić, ponieważ na ogół konieczna jest ich cała seria. Szczęśliwie wiele gabinetów kosmetycznych oferuje zniżki, jeśli zdecydujemy się na cały pakiet zabiegów.

Mezoterapia igłowa – Jeden zabieg – wiele zastosowań

W zależności od aplikowanych substancji mezoterapia igłowa może być stosowana jako zabieg regeneracyjny, odmładzający, odżywiający czy nawilżający skórę twarzy, ale też eliminujący cellulit, rozstępy, blizny, zwiotczenia – na dowolnym miejscu na ciele. Dzięki iniekcjom nie tylko dostarczamy skórze potrzebnych składników, ale też stymulujemy jej samoistną regenerację – co ma kluczowe znaczenie np. dla produkcji kolagenu czy elastyny w tkankach, ale też…przy pobudzaniu cebulek włosów do wzrostu. Właśnie w terapii łysienia – czy to plackowatego czy androgenowego mezoterapia ma największe zastosowanie lecznicze.
Najczęściej klienci decydują się jednak na mezoterapię ciała w celach odchudzających i ujędrniających oraz twarzy – by zredukować zmarszczki czy blizny (np. potrądzikowe). Przeciwwskazania do wykonania zabiegu obejmują: nowotwory, skłonności do zwłóknień i tworzenia się zgrubień oraz blizn na skórze, stany zapalne bądź ropne skóry, opryszczki, cukrzycę, ciążę i okres laktacji a także jakiekolwiek alergię na składniki preparatów, które miałyby być aplikowane. Po zabiegu należy unikać narażania skóry na zbyt wysokie temperatury, zrezygnować z masaży czy intensywnego wysiłku, a także na jakiś czas zrezygnować ze spożywania alkoholu. Alternatywą dla mezoterapii igłowej jest zabieg, podczas którego ciało bądź twarz nie są nakłuwane.