Okulary czy soczewki kontaktowe?

Dzisiaj wybór stylowych, pięknych i indywidualnie dobranych do wady wzroku okularów nie stanowi większego problemu. Profesjonalne salony optyczne proponują bogatą ofertę szkieł i oprawek. Te pierwsze są niezwykle lekkie, cienkie i uzupełnione o filtry ochronne, natomiast te drugie projektuje się w oparciu o klasyczne lub nowoczesne trendy. Mimo wszystko dla wielu ludzi noszenie okularów to wciąż problem, widoma oznaka defektu, który chcieliby ukryć przed otoczeniem. W takiej sytuacji soczewki kontaktowe okazują się najlepszym rozwiązaniem.

 

Okulary a soczewki

Współcześnie w salonie optycznym można nawet poddać się podstawowym badaniom okulistycznym. Przede wszystkim można tam jednak liczyć na profesjonalny dobór szkieł lub soczewek adekwatnych do wady lub schorzenia. Okulary to opcja, na którą chętnie decydują się osoby o mniejszym defekcie lub takie, które w ogóle nie mają problemu ze wzrokiem. Za pomocą designerskich oprawek od projektanta chcą dodać sobie charakteru, powagi, podkreślić własną indywidualność. Natomiast wszyscy cierpiący na realne problemy ze wzrokiem raczej pragną jak najlepiej ukryć problem słabego wzroku. Dla nich soczewki stanowią idealne wyjście z sytuacji. – Dla słabo widzących soczewki kontaktowe są pomocą dla wzroku, której nie dostrzega otoczenie. Można z nich korzystać stale, mało tego, rozwiązania proponowane przez współczesną medycynę pozwalają na dobór soczewek bez względu na zaawansowanie wady – tłumaczy specjalistka sieci salonów Optometria Ciborek.

Niewidzialne okulary

Czy sam “kamuflaż” jest jedynym walorem soczewek kontaktowych, stawiających je nad tradycyjne szkła w oprawkach? Niekoniecznie. Te pierwsze leżą bezpośrednio na gałce ocznej, nie są ograniczone oprawkami, co automatycznie daje szersze pole widzenia. To pozwala na lepszą obserwację przedmiotów znajdujących się po bokach. W okularach tak naprawdę dobrze widzi się tylko przez ich centrum.

Soczewki najnowszej generacji przystosowują się do kształtu rogówki. Są miękkie, hydrożelowe, wygodne w użyciu i pielęgnacji. Łatwo dobrać do nich odpowiedni płyn. Te natomiast są bardzo podobne do fizjologicznych, niwelując ryzyko podrażniania.

Popularność oprawek

Pomimo zalet płynących z korzystania z soczewek, w otoczeniu wciąż można zaobserwować sporą ilość osób noszących okulary. Można to poniekąd łączyć z faktem, że zakup okularów to mimo wszystko tańsze rozwiązanie. Dodatkowo nie należy pomijać jednej istotnej kwestii – zwłaszcza początkujący właściciele soczewek mają spore problemy z ich założeniem. Nawet później aplikacja szkieł kontaktowych jest dużo bardziej czasochłonna.

Obecnie dla wielu osób podstawowe narzędzie pracy stanowi komputer. Dziennie zarówno młodzi jak i starsi ludzie spędzają przed nim całe godziny. Lekarze przyznają w tej kwestii wyższość okularom. Praca przed ekranem wymaga szkieł posiadających odpowiednie zabezpieczenia w postaci filtrów. Soczewki są ich pozbawione, a komputer dodatkowo naraża je na wysychanie, działanie kurzu i emisji ciepła. Noszący soczewki powinni w takiej sytuacji wspomóc ich działanie kroplami nawilżającymi.

Trudno jednoznacznie określić, które rozwiązanie jest lepsze. Wiadomo, że dla aktywnie żyjących soczewki stanowią nieocenione udogodnienie codziennego życia, okulary mogą być natomiast modnym dodatkiem i znakiem rozpoznawczym. Przy tym wielu osobom dużo łatwiej nosić oprawki niż kontakty, które mimo wszystko pozostają dla oka ciałem obcym. W podjęciu decyzji pomocną może się okazać konsultacja w dobrym salonie optycznym Specjalista po określeniu wady wzroku będzie w stanie dopasować najlepsze wspomaganie widzenia – podsumowuje specjalista salonu optometrycznego Ciborek.