Paragrypa – ani grypa, ani przeziębienie, a jednak…

paragrypa

Objawy paragrypy przypominają często zwykłe przeziębienie, czasem upodabniają się do grypy. Wiesz, że infekcja taka czasami bywa groźna? Szczególnie niebezpieczna jest dla maluchów, seniorów i osób z osłabioną odpornością. Co powinieneś wiedzieć o podstępnej infekcji? Jak rozpoznać niepokojące symptomy i w jaki sposób chronić się przed zakażeniem wirusem paragrypy?

 

Podstępny wirus paragrypy

Za paragrypę (zwaną też grypą rzekomą) odpowiada wirus paragrypy – HPIV (human parainfluenza virus). Wywołuje on zakażenia zarówno górnych, jak i dolnych dróg oddechowych. Wyróżnia się cztery typy wirusa grypy rzekomej, każdy z nich przyczynia się do innego rodzaju infekcji.

Typ 1 wirusa paragrypy prowadzi do rozwoju ostrego zapalenia krtani, tchawicy i oskrzeli (tzw. krupu wirusowego). Choroba wiąże się z niebezpiecznym obrzękiem okolic strun głosowych i najczęściej dotyka małe dzieci. Typ 2 odpowiada za tę samą infekcję co typ 1, ale o łagodniejszym przebiegu. Typ 3 przyczynia się do zapalenia oskrzeli i zapalenia płuc. Typ 4 powoduje łagodne infekcje górnych dróg oddechowych, jednak często wywołuje reinfekcje.

Wirusem paragrypy najłatwiej zarazić się drogą kropelkową. Objawy choroby zależą od typu infekcji, ale najczęściej przypominają przeziębienie i dają o sobie znać ok. 3 do 7 dni od chwili zakażenia. Jeśli dopadł Cię wirus paragrypy, pewnie czujesz się nieco osłabiony i nie masz apetytu. Co jeszcze może Ci doskwierać? Na pewno ból gardła, kaszel, świszczący oddech, katar i temperatura do 38 st. C. U niektórych chorych rozwija się też zapalenie ucha.

Jak radzić sobie z paragrypą?

Jeśli lekarz rozpozna u Ciebie paragrypę, zapewne zaleci Ci leczenie objawowe. Powinieneś odpoczywać w łóżku, przyjmować środki przeciwgorączkowe, przeciwbólowe i nawadniać organizm. Dolegliwości uśmierzą też krople na katar i herbaty rozgrzewające. Czasem ulgę przynoszą leki przeciwwirusowe bez recepty.

Łatwiej zapobiegać grypie rzekomej niż ją leczyć – nawet gdy infekcja przebiega łagodnie. Na co należy zwrócić uwagę? Unikaj skupisk ludzkich i  kontaktu z zarażonymi osobami. Dopilnuj, szczególnie zimą i jesienią, by Twoje maluchy ubierały się odpowiednio do warunków panujących na zewnątrz. Nie pozwól, by wyziębiły lub przegrzały organizm podczas zabaw na świeżym powietrzu. Zdrowo się odżywiaj, przyrządzaj sobie i bliskim surówki i sałatki z surowych warzyw i owoców. Nie zapominaj o systematycznej aktywności fizycznej. Przestrzegaj podstawowych zasad higieny i sprawdzaj, czy pociechy dokładnie umyły ręce. Paragrypa bywa groźna dla kilkulatków – powinieneś chronić je przed atakiem podstępnego wirusa.

Gdy wirusy zaatakują

Kiedy czujesz, że infekcja Cię „dopada”, najlepiej zostań w domu przez kilka dni, pij herbatę z cytryną, malinami i miodem, nie forsuj się. A gdy coś zaczyna niepokojąco „drapać” Cię w gardle, sięgnij po skuteczny środek. Dorosłym i dzieciom pow. 6. roku życia ulgę przyniosą pastylki do ssania z benzydaminą, która działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo, antyseptycznie i miejscowo znieczula.

lek. med. Damian Korzybski

Specjalista chorób wewnętrznych i specjalista chorób płuc