Pierwsze tabletki antykoncepcyjne – co warto wiedzieć?


Pierwsze tabletki antykoncepcyjneJeżeli znudziła Cię antykoncepcja, którą stosowałaś do tej pory, albo nie chcesz dłużej polegać na partnerze i chcesz przejąć sprawy w swoje ręce – sięgnij po tabletki. To wygodny i przede wszystkim bezpieczny sposób na zabezpieczenie się przed niechcianą ciążą. Co powinnaś wiedzieć, zanim sięgniesz po pierwsze tabletki antykoncepcyjne? Po jakie tabletki antykoncepcyjne sięgnąć?

Jak dobrać tabletki antykoncepcyjne?

Przed decyzją o wyborze odpowiedniej antykoncepcji konieczne jest wnikliwe badanie: dokładny wywiad lekarski, ogólne badanie, pomiar ciśnienia tętniczego krwi, badanie piersi, badanie ginekologiczne, rozmaz cytologiczny, badanie pakteriologiczne, test ciążowy, badania laboratoryjne, a w wyjątkowych sytuacjach występowania zaburzeń cyklu miesiączkowego – wybrane badania hormonalne. Wybór metody antykoncepcyjnej powinien być wysoce specyficzny, dostosowany do potrzeb młodej pacjentki oraz oparty na korzyściach i możliwych skutkach ubocznych (2).

Pierwsze tabletki antykoncepcyjne

Tabletka antykoncepcyjna zawierająca progestageny można zalecać młodym kobietom i dziewczętom jako metodę antykoncepcyjną pierwszego rzutu oraz w przypadku przeciwwskazań do dwuskładnikowej antykoncepcji hormonalnej. Można je również stosować nastolatek w następujących sytuacjach klinicznych: choroby serca, anemia sierpowata, cukrzyca, hiperlipidemia, toczeń rumieniowaty układowy. Ta metoda antykoncepcyjna wymaga rygorystycznych zasad przyjmowania leku (codziennie o tej samej porze w sposób ciągły), co może w wybranych sytuacjach stwarzać konieczność zastosowania dodatkowego zabezpieczenia w celu uzyskania skuteczności (1).

Kiedy zacząć brać tabletki antykoncepcyjne?

Oczywiście można rozpocząć stosowanie tabletek w dowolnym momencie cyklu. Wpływa to jednak na ich skuteczność. Istnieją dwa podstawowe schematy rozpoczęcia stosowania tabletek antykoncepcyjnych:

  • pierwsza tabletka zostaje przyjęta pierwszego dnia cyklu (czyli w pierwszym dniu miesiączki),
  • pierwsza tabletka zostaje przyjęta w dowolnym momencie cyklu.

W pierwszym przypadku skuteczność antykoncepcji powinna być zachowana teoretycznie od przyjęcia pierwszej tabletki, natomiast w drugim przypadku zaleca się stosowanie dodatkowych metod antykoncepcji przynajmniej przez tydzień.

Tabletki antykoncepcyjne działanie niezawodne

Po pierwsze pigułka antykoncepcyjna blokuje owulację na poziomie podwzgórze – przysadka, co oznacza, że nie ma możliwości wystąpienia owulacji. Zatem przy regularnym braniu pigułek, jeżeli nie zachodzą dodatkowe okoliczności, które mogłyby wpłynąć na skuteczność tej metody antykoncepcyjnej, kobiety nie mają w ogóle owulacji. Szansa na zajście w ciążę w tej sytuacji jest minimalna. Po drugie, zawarte w niej hormony, powodują zagęszczenie śluzu szyjkowego i zmniejszenie możliwości penetracji plemników przez śluz szyjkowy. Finalnie doprowadza to do braku możliwości zajścia w ciążę i planowania macierzyństwa. (2).

Przypisy:

  1. Skrzypulec-Plinta V, Drosdzol-Cop A. Antykoncepcja u młodocianych. Perinatologia, Neonatologia i Ginekologia. 2012;5(2): 96-99.
  2. Piróg A, Podgórniak M, Putowski M. Opieka ginekologiczna wśród młodych kobiet w Polsce z zastosowaniem technologii medycznych. Technologie w optymalizacji opieki medycznej. 2014;3(4):17-23.