Przerost migdałków u dziecka – jak rozpoznać i leczyć?


usuwnie migdałków u dzieckaMigdałki mogą powiększać się podczas infekcji górnych dróg oddechowych. Czasem jednak dochodzi do patologicznego przerostu migdałków, które utrzymuje się i zaburza drożność dróg oddechowych. Jeśli Twój maluch śpi z otwartą buzią, często zmienia pozycję w nocy, chrapie i cierpi z powodu nawracających zakażeń dróg oddechowych, powinnaś skonsultować się z pediatrą. Być może problemy wywołują właśnie przerośnięte migdałki.

Kiedy powiększają się migdałki?

Migdałki należą do układu odpornościowego – składają się z tkanki chłonnej, która chroni organizm przed patogenami. Ale zdarza się, że w obrębie tych szczególnych struktur zachodzą patologiczne zmiany – zwykle dochodzi do przerostu, który przekracza normy fizjologiczne i zaburza ich funkcjonowanie.

Kiedy Twoja mała pociecha skarży się na ból gardła, ma gorączkę, a jej migdałki są powiększone, rozpulchnione i pokrywa je nalot, podejrzewasz zapalenie migdałków – chorobę, która mogą wywołać wirusy lub bakterie. Migdałki powiększają swoje rozmiary np. podczas anginy paciorkowcowej czy mononukleozy zakaźnej. W trakcie infekcji maluchowi często doskwierają problemy z oddychaniem. Ale gdy choroba ustępuje, wraz z nią cofają się przykre objawy.

W pewnych przypadkach jednak przerost migdałków podniebiennych i/lub gardłowego ma charakter trwały. Za stan odpowiada przewlekła stymulacja tkanki chłonnej przez czynniki patogenne lub alergeny. Struktury o większych rozmiarach zaczynają blokować drogi oddechowe, utrudniać oddychanie i połykanie. Wówczas dzieci próbują oddychać przez usta – otwarta buzia, zmiana barwy głosu, chrapanie w nocy i bezdechy w czasie snu mogą świadczyć o patologicznie przerośniętych migdałkach. Zatkane trąbki słuchowe i niedrożne ujścia zatok przyczyniają się do zapalenia ucha środkowego i zatok. Zdarza się, że mali pacjenci cierpią z powodu upośledzenia słuchu.

Jak leczy się przerost migdałów u dziecka?

Jeśli lekarz stwierdzi, że przerost migdałka gardłowego nie jest znaczny, a maluchowi doskwierają objawy o lekkim lub średnim nasileniu, może podjąć próbę leczenia zachowawczego. Terapia najczęściej polega na podawaniu donosowych sterydów; obejmuje też leczenie immunostymulacyjne, które reguluje odpowiedź immunologiczną organizmu na zakażenia.

W pewnych przypadkach lekarz zaleca chirurgiczne (częściowe lub całkowite) usunięcie migdałka gardłowego, czyli adenotomię albo adenoidektomię. Wskazaniem do zabiegu są m.in. upośledzenie drożności części nosowej gardła, która wywołuje trudności w oddychaniu lub bezdechy, a także mniejsza drożność trąbek słuchowych lub ujść zatok przynosowych.

Zabieg całkowitego (tonsillektomia) lub częściowego (tonsillotomia) usuwania migdałków podniebiennych wykonuje się w przypadku obturacyjnych bezdechów sennych, zaburzeń mowy i problemów z oddychaniem. Wskazaniem mogą być również nawracające infekcje bakteryjne (paciorkowcowe) lub powikłania anginy bakteryjnej (np. ropień okołomigdałkowy).

Po zabiegu usunięcia migdałków dziecko wymaga troskliwej pielęgnacji. Zapewnij mu właściwą dietę, która nie nasila dolegliwości bólowych. Przyrządzaj posiłki lekkie, chłodne i najlepiej o półpłynnej konsystencji. Lekarz po zabiegu zaleci także odpowiednie leki, w tym leki przeciwbólowe. Wato sięgnąć po leki z benzydaminą (dostępne bez recepty), które skutecznie łagodzą ból pooperacyjny gardła, ułatwiają przełykanie, ograniczają obrzęk i szybko przyniosą ulgę Twojemu maluchowi.

lek. med. Damian Korzybski

Specjalista chorób wewnętrznych i specjalista chorób płuc