Przyczyny i profilaktyka nietrzymania moczu

profilaktyka nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu to problem wstydliwy, powodujący duży dyskomfort w codziennych sytuacjach takich jak praca czy spotkania z przyjaciółmi. Warto wiedzieć, jakie są przyczyny problemu oraz jak można zapobiegać jego występowaniu.

Przyczyny nietrzymania moczu

Do najczęstszych przyczyn nietrzymania moczu u kobiet należą mechaniczne uszkodzenia w obrębie mięśni dna miednicy, odpowiedzialnych za podtrzymywanie i prawidłowe funkcjonowanie pęcherza moczowego. Do uszkodzeń zwieracza pęcherza może dojść podczas porodu, zwłaszcza jeżeli jego przebieg był trudny dla rodzącej, lub podczas niektórych zabiegów medycznych przeprowadzanych w obrębie jamy brzusznej. Nietrzymanie moczu równie często jest powodowane osłabieniem lub nawet zanikaniem mięśni dna miednicy, występującym podczas menopauzy. Do najważniejszych przyczyn dolegliwości zaliczamy także wypadanie macicy, zakażenia dróg moczowych, a także przewlekłe utrudnienia w oddawaniu moczu, związane np. z występowaniem kamieni lub guzów w pęcherzu.

Profilaktyka nietrzymania moczu

Dobrym sposobem na zapobieganie nietrzymaniu moczu oraz na polepszenie sytuacji, kiedy problemy już występują, jest regularne ćwiczenie i wzmacnianie mięśnie Kegla, odpowiedzialnych za podtrzymywanie pęcherza. Ćwiczenia są proste i można je wykonywać także podczas innych czynności, np. czekając w kolejce w sklepie. Ćwiczenia mięśni Kegla polegają na rytmicznym zaciskaniu mięśni na kilka sekund, a następnie ich rozluźnianiu, na początku kilka razy pod rząd, stopniowo zwiększając liczbę powtórzeń w jednej sesji. Dobrym sposobem na profilaktykę jest także powstrzymywanie oddawania moczu, kiedy czujemy parcie na pęcherz. Wymuszanie zatrzymania moczu może prowadzić do zakażeń pęcherza, a także jego nadmiernego rozciągnięcia i osłabienia mięśni. W przypadku osłabionego i jednocześnie przepełnionego pęcherza nawet niewielki wysiłek fizyczny, np. kichnięcie, może spowodować popuszczanie moczu.

Jeżeli działania profilaktyczne nie okażą się wystarczająco skuteczne, warto sięgnąć po wsparcie w postaci suplementu diety Femudar, bogatego w składniki regulujące pracę układu moczowego. Ekstrakt z owoców żurawiny, a także z pestek dyni i ziaren soi to składniki, które pomagają uniknąć zakażeń, stymulują lepszą pracę mięśni dna miednicy i pomagają zmniejszyć dolegliwości związane z nietrzymaniem moczu. Więcej informacji na temat suplementu diety można znaleźć na stronie www.femudar.pl